از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر سایت، سئو مناسب و بهینه است. سئو به موتور‌های جستجو کمک می‌کند تا هنگام نمایش نتایج، سایت شما را در رده‌های بالاتر قرار دهد. از این رو از اهمیت زیادی برخوردار است. در صورتی که نیاز به فهم بیشتر درباره سئو دارید می‌توانید به مقاله “سئو یا تبلیغات” رجوع کنید. سعی داریم در این مقاله دو مورد از پرطرفدار‌ترین افزونه‌های وردپرس یعنی Rank Math SEO PRO  و Yoast SEO Premium، که مناسب و کاربردی هستند را معرفی کنیم. پس برای انتخاب بین یوست یا رنک‌مث با ما همراه باشید.

افزونه رنک مث سئو چیست؟

پلاگین رنک مث سئو (Rank Math SEO) یکی از پرطرفدار‌ترین افزونه‌ها جهت بهینه‌سازی برای موتور‌های جستجو است. این افزونه به شما کمک می‌کند تا بدانید چه تغییراتی و در کجا باید اعمال کنید تا بازدهی بهتر و مطلوب‌تری را شاهد باشید. به عبارت بهتر می‌توان گفت به عنوان یک راهنما، عمل می‌کند و جنبه‌های تاریک راه، که ممکن است قابل حس نباشند را آشکار می‌کند. اما در نهایت تصمیم گیرنده نهایی برای اعمال پیشنهادات ارائه شده شما هستید.

افزونه یوست سئو چیست؟

همانند افزونه رنک مث، یوست سئو (یا یوآست سئو) نیز یک پلاگین برای آنالیز و بهبود سایت جهت کسب رتبه بهتر از موتور‌های جستجو است. این افزونه متناسب با پارامترهایی که برای موتورهای جستجو مهم است پیشنهاداتی جهت بهبود محتواهای موجود، درانتهای متن به شما می‌دهد.

بدیهی است که حضور یک متخصص برای ارتقای سطح سایت و ایجاد تجربه بهتر برای کاربر هنگام خرید آنلاین، ضروری و مفید است. اما کدام متخصص می‌تواند مفیدتر باشد؟ در ادامه به بررسی تفاوت های این دو افزونه می‌پردازیم.

اما قبل از آن باید این نکته را متذکر شد که افزونه‌های رنک مث یا یوست و یا هر افزونه دیگری شما را به صفحه اول گوگل نمی‌برد بلکه تنها با ارئه یکسری پیشنهادات، مسیر کسب رتبه بهتر در صفحات جستجو را به شما نشان می‌دهد. به عبارت بهتر تجزیه و تحلیل مناسبی از رنک شما در صفحات جستجو می‌دهد و با ارائه نظر به شما کمک می‌کند تا جایگاه بهتری کسب کنید. این شما هستید که می‌توانید از پیشنهادات مشاورتان استفاده و یا آن را نادیده بگیرید.

 

یوست یا رنک‌مث؟ مسئله این است!

ابتدا راجع به پیشینه و قدمت هر یک به شما عزیزان توضیح میدهیم.

قدمت و سابقه یوست سئو بیشتر از رنک مث است. افزونه یوست اولین بار در سال 2010 رونمایی شد این در حالی است که اولین رونمایی رنک مث در اواخر سال 2018 بود. به همین علت یوست تعداد نصب فعال بیشتری نسبت به رنک مث دارد.

اگر بخواهیم از نظر تعداد قابلیت‌هایی که هر کدام به ما می‌دهند بررسی کنیم رنک مث تعداد قابلیت بیشتری نسبت به یوست ارائه می‌کند. اما توجه داشته باشید که قابلیت زیادتر لزوما به معنای بهتر بودن نیست بلکه باید میزان کارایی و اهمیت استفاده هر یک متناسب با نیاز وبمستر اندازه گیری شود.

از نظر نصب و نحوه کار با هر یک، هر دو در یک رده هستند. هر دو نصب راحتی دارند و کار با فضای هر کدام به سادگی امکان پذیراست. می‌توان این طور برداشت کرد که این ویژگی بیشتر به سلیقه و خلق و خوی کاری افراد برمیگردد.

یکی دیگر از بخش‌های این دو افزونه که سلیقه‌ایی است انتخاب کلیدواژه است. می‌توانید یک یا چند کلیدواژه را انتخاب کنید و در نهایت هر دو پلاگین با آنالیز و بررسی به شما می‌گوید که متن نوشته شده با کلیدواژه انتخابی شما چقدر برای موتور‌های جستجو بهینه است.

به طورکلی قابلیت‌های رنک مث به نسبت یوست بیشتر است اما قدمت و سابقه یوست آن را به افزونه محبوب‌تری نسبت به رنک مث تبدیل کرده است. همچنین به دلیل قدمت بیشتر یوست، اعتماد به امنیت آن که پارامتر مهم و تعیین کننده‌ایی است بیشتر از رنک مث بوده و آن را در رده بالاتری نسبت به رنک مث قرار داده است.

نتیجه گیری یوست یا رنک‌مث

اینکه کدام یک از دو افزونه فوق برای سئو سایت شما مفید است به سلیقه و میزان استفاده شما از قابلیت‌های گوناگون بستگی دارد. اما اگر هر کدام (یوست یا رنک‌مث) را نصب کرده و استفاده می‌کنید اما تصمیم انتقال از یکی به دیگری را دارید، این کار امکان پذیر است.

در این مقاله سعی کردیم به بررسی مختصری از تفاوت‌های پلاگین یوست و رنک مث بپردازیم. امید است این مقاله برای شما عزیزان مفید واقع شود. در صورت وجود هرگونه سوال می‌توانید در قسمت نظرات آن را مطرح کرده و در همین بخش پاسخ آن را دریافت کنید.

درج دیدگاه