واژه‌های UI و UX جزئی از ادبیات طراحی سایت محسوب می‌شود که قبل از یادگیری آن حتماً باید با این دو واژه آشنایی کامل پیدا کنید. UX یا تجربه کاربری مربوط به جایگذاری اجزا و المان‌های سایت می‌باشد و اما UI یا رابط کاربری چیست؟

UI و UX

UI و UX

با ما همراه باشید تا در این مقاله، با مفهوم رابط کاربری و اصول و عناصر آن آشنا شوید.

رابط کاربری یا UI چیست؟

UI مخفف كلمه User Interface است و معنای آن، رابط کاربری است. در واقع جنبه‌ی ظاهری و بصری است که به عنوان واسط تعامل کاربر با سیستم شناخته می‌شود. می‌توان این‌گونه شرح داد که رابط کاربری، نقطه‌ای است که کاربران در آن با سایت، نرم‌افزار، رایانه و موبایل تعامل برقرار می‌کنند و به ظاهر و هر چیزی که کاربر در سایت‌ها و نرم‌افزارها و… مشاهده می‌کند مانند رنگ‌ المان‌ها، تصاویر، متن‌ها، دکمه‌ها، ماژول‌ها، انیمیشن‌ها، ویدیوها و هر چیز دیگری که مربوط به ظاهر است و در دید اول نظاره‌گر آن هستید، مربوط به UI می‌باشد.

چرا رابط کاربری مهم است؟

در اصل رابط کاربری برای بر آورده کردن انتظارات کاربر و پشتیبانی از عملکرد مؤثر سایت به کار می‌رود.

قطع به یقین رابط کاربری از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که نقطه تعامل کاربر با وب‌سایت و نرم‌افزار شماست و هرچقدر شما از رابط کاربری بهتری برخوردار باشید، باعث جذب مخاطبان بیشتر و همچنین ماندگاری مخاطبان دیگرتان می‌شود.

طراحی ظاهری ساده در عین حال زیبا و جذاب، دسترسی راحت به بخش‌های مختلف، کارایی خوب و سرعت بالا از جمله مواردی است که با رابط کاربری در ارتباط است و کاربر با وارد شدن به سایتی، انتظار دارد با آن رو برو شود.

با طراحی رابط کاربری با ویژگی‌های بالا می‌توانید به جذب کاربر بپردازید و سپس کاربران و کسانی که بازدید کننده سایت‌تان بودند را به خریدار تبدیل کنید. به عنوان مثال هیچ کاربری از سایت شلوغ و درهم ریخته که رنگ نامناسب و طراحی نامناسب استفاده کرده است، خوشش نمی‌آید . مطمئن باشید اولین عاملی که مخاطب را جذب می‌کند، ظاهر و نکاتی است که در بالا به آن اشاره شده است که نباید اهمیت آن را دست کم گرفت.

طراحی رابط کاربری

طراحی رابط کاربری

طراحی UI شامل چه بخش‌هایی است؟

حال که با اهمیت طراحی کاربری آشنا شدید، زمان آن رسیده که ببینیم طراحی رابط کاربری یا همان UI شامل چه بخش‌هایی است و چه اجزایی دارد.

طراحی دیداری

طراحی دیداری یا بصری یکی از پر اهمیت‌ترین بخش‌هایی است که کاربر با آن در ارتباط است و اگر وب‌سایت‌تان، Visual Design خوبی نداشته باشد، ممکن است کاربران‌تان را برای همیشه از دست بدهید و با ریزش شدیدی مواجه بشوید که این اصلاً برای صاحبان کسب ‌و کار و مدیران سایت خوشایند نیست.

طراحی بصری یا دیداری  شامل موارد مختلفی از جمله استفاده درست از عکس‌ها، تایپوگرافی‌ها، طرح‌بندی، رنگ‌بندی، به کارگیری المان‌های تصویری و … می‌شود.

طراحی گرافیکی

چگونگی ترکیب تمام المان‌های بصری که شامل عکس، متن، تصاویر متحرک، موشن گرافی‌ها و…است، مربوط به بخش طراحی گرافیکی سایت می‌شود که شما می‌توانید با استفاده از خلاقیت خود، جذاب‌ترین و زیباترین سایت را طراحی کنید.

رنگ‌بندی و هویت بصری

آشنایی با روانشناسی رنگ و چگونگی ترکیب آن‌ها با یکدیگر نکته‌ی دیگری است که قبل از هر گونه طراحی باید مورد توجه قرار بگیرد. شما باید در جای درست و به صورت هدفمندانه و هوشمندانه از رنگ‌ها استفاده کنید تا بتوانید تعامل بیشتری با مخاطبان‌تان برقرار کنید.

تایپوگرافی

نوشته‌ها و فونت‌ها یکی دیگر از بخش‌های مهمی است که در رابط کاربری باید به آن توجه کرد چرا که بیشتر پیام‌های شما از طریق همین نوشته‌ها به کاربر منتقل می‌شود و باید ضمن رعایت خوانایی کامل، از فونت خوب با اندازه‌ی مناسب استفاده کرد.

بخش‌های طراحی UI

بخش‌های طراحی UI

نکات لازم در طراحی رابط کاربری

در رابط کاربری، دو نکته‌ی خیلی مهم است که باید به آن توجه داشت. اولین نکته این است که زیبایی بصری را حفظ کنید تا مخاطبان‌تان جذب زیبایی و اصولی طراحی شما شود. در این نکته باید توجه داشت که هیچ چیز به اندازه‌ی سادگی و دسترسی‌پذیری راحت در رابط کاربری با اهمیت نیست. بنابراین حواس‌تان به این نکته باشد که یک طراحی قوی داشته باشید. در طراحی قوی، لزوماً احتیاجی به طراحی پیچیده نیست.

دومین نکته‌ای که باید به آن توجه داشت، هدف و نیاز مخاطب‌تان است و باید کاری کنید که مخاطب علاوه بر لذت ‌بردن از زیبایی ظاهری سایت، بتوانند هر چیزی را خیلی راحت در دسترس خود داشته باشند و تلاش کنید با درک درست از مخاطب و نیازهایش همیشه همراه او باشید.

جمع بندی

رابط کاربری یا UI یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید در طراحی وب‌سایت، نرم‌افزار، بازی کامپیوتری و … رعایت شود. در واقع رابط کاربری عامل تعامل میان سیستم و کاربر است و باید هر چه می‎‌توانید آن را ساده و زیبا طراحی کنید تا بتوانید رضایت مخاطبان‌تان را جلب کنید.

درج دیدگاه