یکی از راه‌های مناسب برای کسب درآمد، استفاده بهینه و درست از دنیای اینترنت و راه‌اندازی یک سایت وردپرسی است. حال این سایت می‌تواند کاربردهای گوناگون داشته باشد؛ به طور مثال: می‌توان با استفاده از سایت، یک فروشگاه اینترنتی راه‌اندازی کرد. برای این ‌کار، باید از افزونه فروشگاهی ووکامرس استفاده کرد. قطع به یقین بعد از نصب افزونه ووکامرس، سطح دسترسی به صورت پیش‌ فرض قرار می‌گیرد و همه‌ی کاربران را به عنوان مشتری می‌‌شناسد اما شما می‌توانید با تغییر نقش کاربری، سطح دسترسی افراد را متمایز کنید. حال با آریووردپرس همراه باشید تا این موضوع را برای‌تان روشن‌تر سازد.

نقش کاربری چیست و چه اهمیتی دارد؟

نقش کاربری، یک ابزار برای مشخص‌ کردن سطح دسترسی کاربران در وبسایت‌تان است. قطعاً بین کاربران عادی و افرادی که بر روی سایت، عملیاتی انجام می‌دهند یا بهتر است بگوییم مدیران سایت؛ تفاوت‌هایی است و باید هر کدام بر اساس جایگاهی که دارند، سطح دسترسی متفاوتی هم داشته باشند. حال شما می‌توانید نقش‌های کاربری را با مراجعه به قسمت نوار پیشخوان کابران مشاهده نمایید.

 نقش‌های کاربری در وردپرس

  • مشارکت‌کننده‌ها:

این نقش بیشتر متعلق به نویسندگان و سئو کارهای سایت هستند که می‌توانند نوشته‌ها یا پروفایل خود را ویرایش کنند.

  • مشترک:

این نقش هیچ دسترسی خاصی برای سایت ندارد و همانند کاربران عادی است که می‌تواند اطلاعات خود را ویرایش کند.

  • مدیر کل:

به کل قسمت‌های وب‌سایت دسترسی دارد و می‌تواند تک ‌تک قسمت‌ها را مورد ویرایش قرار دهد.

  • ویرایشگر:

می‌تواند قسمت‌های خاصی را که مدیر کل تعیین نموده است را ویرایش کند .

  • نویسنده:

می‌تواند به نوار پیشخوان وردپرس برای نوشتن و تولید محتوا دسترسی داشته باشد.

 تغییر نقش کاربر پیش فرض در ووکامرس

بصورت پیش فرض نقش کاربرانی که در ووکامرس ثبت نام می‌کنند، Role کاربری Customer یا مشتری خواهد بود. اما شاید بخواهید با تغییر نقش کاربر پیش فرض در ووکامرس، یک Role جدید موقع ثبت نام به مشتریان خود بدهید؛ برای مثال برای اینکه کاربران راحت بتوانند در سایت، تیکت ارسال کنند، باید نقش کاربر پشتیبانی را به کاربران بدهید.

حالا با استفاده از این آموزش می‌خواهیم به شما توضیح دهیم که چگونه نقش پیش فرض کاربر را در WooCommerce تغییر دهید.

استفاده از فیلتر woocommerce_new_customer_data برای تغییر نقش کاربری

با استفاده از فیلتر woocommerce_new_customer_data و با کمی دست به کد شدن و اعمال تغییراتی در آن‌ها می‌خواهیم نقش پیش فرض را در موقع ثبت‌ نام تغییر دهیم. برای شروع ابتدا از add filter استفاده می‌کنیم.  فایل functions.php را باز کنید و شروع به افزودن یک فیلتر جدید کنید:

new customer data

new customer data

کد بالا باید بعد از <?php قرار بگیرد.

حالا بعد از این کد، باید تابع آن را بنویسیم. تابع به این شکل خواهد بود:

فیلتر تغییر نقش کاربری

فیلتر تغییر نقش کاربری

جمع کدهایی که باید استفاده کنیم

اگر بخواهیم خیلی شسته و رفته به شما یک کد برای اضافه کردن به فایل توابع قالب وردپرس ارائه کنیم، شما باید کد زیر را در فایل functions.php بعد از <?php قرار دهید.

نقش کاربری ووکامرس

نقش کاربری ووکامرس

با استفاده از کد بالا نقش کاربری ووکامرس به نقش کاربری پیش فرض وردپرس تغییر خواهد کرد. حالا کافیست نقش پیش فرض کاربر را موقع ثبت نام در وردپرس تغییر دهید تا این نقش برای ووکامرس هم انتخاب شود.

انتخاب نقش کاربری پیشفرض در وردپرس

برای تغییر نقش کاربری در وردپرس باید وارد بخش تنظیمات، عمومی شوید. حالا در بخش نقش پیش فرض کاربر تازه، باید نقش کاربری دلخواه خود را انتخاب کنید.

تغییر نقش کاربری در وردپرس

تغییر نقش کاربری در وردپرس

به همین راحتی کاربران تازه ثبت نام شده در وبسایت شما، user role جدیدی که تعریف کردید را موقع ثبت ‌نام دریافت خواهند کرد. با این روش شما می‌توانید به سادگی بر روی نقش‌های کاربری وبسایت خود مدیریت داشته باشید.

درج دیدگاه